کد خبر: 1570
تاریخ انتشار: بهمن ۱۹, ۱۳۹۹
گروه : اخبار / مقاله

وظایف کارگر

وظایف کارگر

وظایف کارگر

کارگر کیست؟

شغل کارگری به عنوان زیر بنای تمام مشاغل خدماتی، تعاریف مختلفی دارد. یکی از مرسوم‌ترین این تعاریف به ما می‌‌‌‌گوید: کارگر، به معنی کارکننده و فردی است که در کارخانه یا کارگاه کار می‌کند و مزد می‌گیرد.

وظایف کارگر

وظایف کارگر

کارگر از نگاه قانون کار:

طبق ماده ٢ قانون کار:، کارگر کسی است که به هر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند. با تـوجه به عبـارت کسـی است در ماده فوق، تکلیف روشن است که کارگر یک شخص حقیقی است و شخص حقوقی مانند مؤسسات و شرکت ها به هیچ عنوان کارگر تلقی نمی گردند و مشمول این ماده قانون نمی شوند.

تعهدات کارگر

  • اجرای شخصی کار
  • حفظ اسرار و اطلاعات
  • رعایت دقت در اجرای کار
  • اجرای دستورهای کارفرما
  • رعایت آیین نامه انضباطی
  • مراعات امانات
  • حفظ اسرارو اطلاعات 

حفظ اسرارو اطلاعات:یکی از مهم ترین موارد در بنگاه‌های تولیدی حفظ اسرار و اطلاعات می باشد. بنگاه‌های تولیدی به دلیل داشتن فرمول های ویژه از نظر اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار هستند. حتی یکی از مهم ترین قرارداد‌ها،  قرارداد عدم افشای اطلاعات است.

  • رعایت مقررات انضباطی کارگاه: آئین نامه انضباطی مجموعه مقرراتی است که در چارچوب قانون کار و مقررات در کارگاه ها متناسب با شرایط و اوضاع و احوال کارگاه توسط کارفرما تهیه شده و پس از تایید واحد تعاون، کار و رفاه اجتماعی محل توسط کمیته انضباط کار به مورد اجرا گذاشته می شود.

 

وظایف کارگر

وظایف کارگر

 

تعهدات و تکالیف کارفرمایان در مقابل کارگران:

از جمله تعهداتی که کارفرمایان در مقابل کارگران دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

پرداخت حق‌ السعی:

طبق ماده ۳۴ قانون کار:

“تمامی دریافت های قانونی که کارگر به اعتبار قرارداد کار اعم از مزد یا حقوق، کمک عائله مندی، هزینه مسکن، خوار و بار، ایاب و ذهاب، مزایای غیر نقدی، پاداش افزایش تولید، سود سالانه و نظایر آنها دریافت می کنند را حق السعی می نامند

پرداخت حق سنوات:

یکی دیگر از تعهدات کارفرماها پرداخت حق سنوات کارگران می باشد که این تعهد مربوط به زمانی است که قرارداد کار به نحوی پایان می یابد.

بیمه کارگران:

یکی از تکالیف پر اهمیت و حساس کارفرمایان بیمه کارگران است که قانون گذار به عهده آنها گذاشته است و بر اساس قانون تامین اجتماعی انجام می گیرد.

برای دریافت اطلاعات از وظایف کارگرو کارفرما می توانید بامشاوران حقوقی مادرتماس باشید یا به سایت ما مراجعه نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *