کد خبر: 1561
تاریخ انتشار: بهمن ۱۴, ۱۳۹۹
گروه : اخبار / مقاله

پیمانکار

پیمانکار

پیمانکار

پیمانکار (Contractor) شخصی حقیقی یا حقوقی است که طی امضای پیمان (قرارداد) با کارفرما، متعهد به اجرای موضوع مورد پیمان می‌شود.نمایندگان و جانشینهای قانونی پیمانـکار در حکم پیمانکار می باشند.

پیمانکار

پیمانکار

تعریف پیمانکار عمومی: 

به فرد یا شرکتی گفته می‌شود که با سازمان یا شخصی دیگر قرارداد (کنترات) امضاء می‌کند تا پروژه‌های مشخص را طبق نقشه‌ها و مشخصات مورد توافق اجرا نماید.

تعریف پیمانکار جزء: 

پیمـانکار جزء شخص حقیقی یا حقوقی است که تخصص در کارهای اجرایی دارد برای اجرای قسمتی از پروژه بزرگتر با پیمانکار عمومی قرارداد می بندد. به عنوان مثال فردی که در پروژه ساختمانی عملیات جوشکاری را انجام می‌دهد پیمانکار جزء نامیده می‌شود.

پیمانکار در پروژه های Turn-Key

در این حالت اجرا که پروژه کلید در دست نیز نامیده می‌شود، مسئولیت طراحی و اجرا به طور کامل به پیمانکار سپرده می‌شود. در واقع پیمانکار متعهد می‌شود در ازای دریافت هزینه اجرا، کلیه امور طراحی و اجرای پروژه را انجام دهد. بنابراین کارفرما تنها پس از تحویل پروژه اصطلاحا کلید تاسیسات مورد قرارداد را از پیمانکار دریافت می‌کند و در صورت بروز هرگونه نقص (در هر مرحله و به هر دلیل) کلیه مسئولیت‌ها به عهده پیمانکار خواهد بود.

پیمانکاران بر حسب نوع فعالیت، به شرح زیر طبقه بندی می‌شوند:

پیمانکار

پیمانکار

 

  • پیمانکاری ساختمان
  • پیمانکاری آب
  • پیمانکاری حمل و نقل
  • پیمانکاری صنعت
  • پیمانکاری برق
  • پیمانکاری تاسیسات و تجهیزات
  • پیمانکاری کاوش‌های زمینی
  • پیمانکاری ارتباطات
  • پیمانکاری کشاورزی
  • پیمانکاری خدمات

گواهینامه صلاحیت پیمانکاری:

مدرکی است که براساس مقررات و به ازای احراز شرایط لازم برای فعالیت پیمانکاری صادر و بر اساس قوانین، اصلاح و تمدید می‌گردد.

رتبه بندی (گرید) در پیمانکاری: 

برای شرکت‌های پیمانکاری از ۱ تا ۵ رتبه‌ای تعیین می‌شود که بیانگر اعتبار و صلاحیت آن‌هاست. شرکت‌های برتر با رتبه‌های بالاتر علاوه بر توانایی اجرای قوی تر پروژه‌های محوله، در بازاریابی و جذب مشتری نیز موفق‌تر عمل می‌کنند. شرکت‌های پیمانکاری رتبه ۱ به عنوان برترین شرکت‌های پیمانکاری شناخته شده و به ترتیب تا رتبه ۵ به رتبه‌های پایین‌تر تقسیم بندی می‌شوند.

موسسه حقوقی دادمهرگستربا رعایت ارزش ها و رفتار حرفه ای و با رعایت قواعد و استانداردهای علمی و حقوقی و فراتر از آن با همکاری و همیاری حقوقدانان، مشاوران، وکلاء، کارشناسان و متخصصان تراز اول و انجام هر گونه خدمات حقوقی و تهیه و تنظیم انواع قرارداد پیمانکاری که در حوزه پیمانکاری ، تنظیم قرارداد و حوزه های مختلف آمده است را دارد. جهت همکاری بااین موسسه می توانید به سایت {https://dadmehrgostar.ir/}مراجعه نماید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *